Pealambid - 16 Huvitavat fakti

Pealambid on tänapäeval tuntud kõigile. Turul on saadaval suur hulk erinevaid mudeleid, mis on mõeldud erinevateks kasutusteks ja olukordadeks. Need on leidnud kasutust matkamisel, telkimisel, jooksmisel ja tööl... neist on saanud meie asendamatud abimehed. Täna vaatame 16 huvitavat fakti pealampide kohta, millest te võib-olla ei teadnudki.

  1. ... Esimese pealambi arendasid tõenäoliselt välja kaevurid 19. sajandi lõpus Ameerika Ühendriikides. Pealambid põhinesid toona karbiidlampidel. Need tootsid valgust keemilise reaktsiooni kaudu, mis tekkis kaltsiumkarbiidi ja vee vahel, tekitades atsetüleengaasi. Lamp oli kinnitatud kiivri või peapaela külge, mida me tänapäeval pealambiks nimetaksime.

  2. ... Esimesed pealambid olid väga rasked, sageli kaalusid need mitu kilogrammi, kuna kasutasid raskeid patareisid ja muid robustseid materjale.

  3. ... Esimestel pealampidel oli väga piiratud valgustugevus, sageli vaid mõni meeter. Need sõltusid nõrgast petrooleum- või karbiidlampide valgusest.

  4. ... Esimesed pealambid olid väga madala tõhususega. Näiteks karbiidlambid vajasid pidevat karbiidi ja vee täitmist, et toota atsetüleengaasi ja valgust.

  5. ... Esimesed laetavad pealambid ilmusid 20. sajandi 80ndatel. Need olid varustatud pliiakudega, mis võimaldasid korduvat kasutamist.

  6. ... Mõned sukeldujatele mõeldud pealambid on disainitud töötama kuni 100 meetri sügavusel või isegi sügavamal. Need peavad vastama rangetele veekindluse standarditele.

  7. ... Kaasaegsed pealambid võivad pakkuda kuni 4000 luumenit või isegi rohkem. Näiteks selliste brändide nagu Nitecore või Fenix pealambid saavutavad tõeliselt muljetavaldavaid väärtusi.

  8. ... Kõige rohkem patente pealampide tootmise kohta omab tõenäoliselt Prantsuse ettevõte Petzl, mis on tuntud oma innovatsioonide poolest. Nad on näiteks adaptiivsete pealampide ja muude tehnoloogiate pioneerid.

  9. ... Suurima valiku pakuvad ettevõtted nagu Petzl ja Black Diamond, aga ka Fenix. Nad pakuvad väga laia valikut pealambid, mis hõlmavad erinevaid mudeleid erinevate tegevuste jaoks, alates spordist kuni tööni.

  10. ... Isegi Aafrikas on mitmeid kohalikke pealampide tootjaid, kuigi nad ei ole nii tuntud kui rahvusvahelised brändid. Nad spetsialiseeruvad tavaliselt robustsetele ja taskukohastele mudelitele kohalike turgude jaoks.

  11. ... Mõned varased pealambi mudelid katsetasid erinevate ebapraktiliste funktsioonidega, nagu temperatuuri mõõtmine või kompass, mis lõpuks lakkasid olemast madala praktilisuse tõttu.

  12. ... On olemas pealambid, millel on sisseehitatud lisad, nagu raadiod, muusikamängijad või kaamerad. Need mudelid on siiski haruldased ja spetsiifilised "niche" turgudele.

  13. ... Üks maailma kergemaid pealampe on PETZL BINDI, mis kaalub vaid umbes 35 grammi. See pealamp on mõeldud jooksjatele ja vabaõhuentusiastidele, kes vajavad võimalikult väikest kaalu piisava valgustuse saavutamiseks.

  14. ... Paljudel kaasaegsetel pealampidel on punase valguse režiim. See funktsioon on väga kasulik, sest punane valgus mõjutab vähem inimese öönägemist ja ei pimestu teisi grupis. Pärast punase valguse kasutamist säilitavad silmad kergemini võime näha pimedas, mis on eriti oluline astronoomide, telkijate või sõjaliste operatsioonide ajal.

  15. ... Roheline valgus pealampidel on mitmeid spetsiifilisi eeliseid ja kasutusalasid. Näiteks võimaldab see paremat kaardilugemist, kuna see kontrasteerub paremini musta tindiga kaartidel, mis teeb nende lugemise pimedas lihtsamaks. See on ka loomade jaoks vähem nähtav: see ei häiri loomi nagu valge valgus, mis teeb selle kasulikuks jahimeestele ja looduse vaatlejatele. Inimsilm on ka tundlikum rohelise valguse suhtes, seega eristab see paremini detaile ja objekte pimedas.

  16. ... "Külm" valge või "soe" valge valgus? Külm valge valgustab paremini ja parandab detailide tajumist, kuid võib olla mõnedele inimestele pikaajalisel kasutamisel ebamugav selle intensiivsuse tõttu. Soe valge loob meeldiva atmosfääri, kuid ei pruugi olla piisavalt ere detailseks tööks.